"Sojine beljakovine" imenujejo družino in dva razreda, ki nosita večino trgovine, se razlikujeta za približno dvajset točk beljakovin. Ta razlika odloča o tem, koliko praška potrebuje porcija, kaj lahko zahteva etiketa in ali je premija za izolat upravičena. Theobjavljeno specifikacijo izolataje referenca vseskozi.

1. Navedba, ki pravi, da samo sojine beljakovine nimajo navedene stopnje
Vrstica, ki se glasi "sojine beljakovine", določa izvor in nič drugega, stopnja pa je tisti del, ki spremeni formulacijo. Dva citata lahko vsebujeta iste besede in se razlikujeta za dvajset točk beljakovine, zato je prva naloga, da ime citata postane ocena.
| Vrstica na citatu | Kaj popravlja | Kaj pušča odprto |
| Sojine beljakovine | Vir beljakovin | Razred, vsebnost beljakovin, osnova |
| Sojine beljakovine, 90% | Tarča na suhi osnovi | Vlaga, kot je beljakovina, metoda |
| Izolat sojinih beljakovin, 90% suha osnova | Ocena in osnova | Meja vlage, funkcionalna metrika |
Ko sta stopnja in osnova na strani, postane na voljo aritmetika v preostalem delu tega vodnika: grami praška na porcijo, cena na gram beljakovin in trditev, ki jo lahko vsebuje končana etiketa. Brez njih nobeno od teh vprašanj nima odgovora, zato ocena sodi v povpraševanje in ne v potrditev.
Splača se pisno vprašati za oceno, tudi če je vzorec že videti v redu, saj se vzorec in komercialna serija ujemata le, če sta izdelana po isti pisni specifikaciji.
2. Dve komercialni stopnji se razlikujeta za eno številko
Koncentrat sojinih beljakovin in izolat sojinih beljakovin sta enaka izhodna materiala, ki sta bila različno obdelana, razlika v vsebnosti beljakovin pa je tista številka, ki vpliva na vsako drugo odločitev, od teže polnjenja do zahtevka.
| Lastnina | Koncentriraj se | Izolirati |
| Beljakovine, suha osnova | 65 % do 70 % | 90 % ali več |
| Kaj je odstranjeno | Topni sladkorji, del vlaknin | Večina neproteinskih trdnih snovi |
| Pot | Delno odstranjene nebeljakovinske komponente | Alkalna ekstrakcija, obarjanje, sušenje z razprševanjem |
| Bulk cena za kilogram | Nižje | višje |
| Kjer ponavadi pristane | Pekarne, prigrizki, mesni sistemi | Pijače, praški visoke gostote |
Koncentratu sojinih beljakovin je odstranjen del nebeljakovinske frakcije in na suhi osnovi pristane v šestdesetih do nizkih sedemdesetih. Izolat sojinih beljakovin gre še dlje: beljakovine se raztopijo v alkalnih pogojih, ločijo od netopnih vlaken, oborijo na svoji izoelektrični točki, sperejo in posušijo z razprševanjem, kar ga uvršča na devetdeset ali več.
Dodatna prefinjenost kupi prostor v torbi. Vsaka točka beljakovin je točka, ki ni vlaga, pepel, vlakna ali sladkor, in kjer je velikost porcije določena z vrečko ali kalupom, je ta prostor omejitev in ne cena.
3. To število je merjeno glede na osnovo, ki pa običajno manjka
Proteinske številke brez osnove ni mogoče primerjati z ničemer, najpogostejši certifikat pa meša dve bazi v enem stolpcu. Spodnje vrstice izvirajo iz ene serije izolata in kot je natisnjeno, njihova vsota znaša 100,9 %.
| Postavka | Kot natisnjeno | Na eni podlagi |
| Beljakovine | 91.2% | 87.3% |
| Vlaga | 4.3% | 4.3% |
| pepel | 4.1% | 4.1% |
| maščoba | 0.7% | 0.7% |
| Surove vlaknine | 0.6% | 0.6% |
| Skupaj | 100.9% | 97.0% |
Beljakovine so navedene na suhi osnovi, potem ko je bila voda razdeljena, medtem ko so vlaga, pepel, maščoba in vlaknine navedeni takšni, kot so. Pretvorite beljakovine na isto podlago in vrstice skupaj vsebujejo 97,0 %, pri čemer so manjkajoči 3,0 % topne trdne snovi, ki jih certifikat ne navaja. Pretvorba je en množek: suhe beljakovine krat ena minus delež vlage.
Iz tega sledita dve posledici. Razred 90 % suhe osnove vsebuje 84,6 % beljakovin, kot so, pri zgornji meji vlage 6,0 % in 86.1 % pri 4,3 %, kolikor je serija dejansko vsebovala. In kupec, ki dodaja natisnjene vrstice, doseže 100,9 % in sklepa, da je bil laboratorij nepreviden, da je napačno prebral pravilno potrdilo.
4. Cena na gram beljakovin določa zgornjo mejo premije za izolat
Cena na kilogram ceni vodo in pepel po enaki stopnji kot beljakovine, tako da je edina primerljiva enota med razredi cena na gram beljakovin in ta enota močno določa premijo, ki jo lahko nosi izolat.
| Ocena | Beljakovine, suha osnova | Beljakovine na tono | Prelom v primerjavi s koncentratom |
| Koncentriraj se | 70% | 700 kg | 1.000 |
| Izolirati | 90% | 900 kg | 1.286 |
Pri sedemdeset in devetdesetih odstotkih je razmerje fiksno: devetsto kilogramov beljakovin na tono proti sedemsto ali 1,286. Ob enaki ceni na kilogram je izolat cenejši protein, dražji pa postane šele nad 1,286-kratnikom cene koncentrata. Na 65-odstotnem koncu območja koncentrata enak izračun daje 1,385.
Vlaga se izniči iz tega razmerja, ko oba razreda sedita na istem stropu, zato se lahko izvaja samo na suhih podatkih. Preneha preklicati v trenutku, ko en dobavitelj sporoči stanje, kot je, drugi pa posušeno, in to je razlog, da je osnovni razdelek pred tem.
5. O zahtevku za nalepko se odloča pri energiji, preden se izbere razred
Terjatev, ki jo lahko prenese končni izdelek, je določena z deležem energije, ki jo zagotavlja beljakovina, in ne z deležem njegove mase, zato je treba reklamacijo poravnati, preden se izbere razred. Uredba (ES) št. 1924/2006 določa dva praga pri 12 % in 20 % energije.
| Energija na porcijo | Beljakovine za 12 % energije | Beljakovine za 20% energije |
| 150 kcal | 4.5 g | 7.5 g |
| 250 kcal | 7.5 g | 12.5 g |
| 350 kcal | 10.5 g | 17.5 g |
| 450 kcal | 13.5 g | 22.5 g |
Beljakovine prenašajo štiri kilokalorije na gram v skladu s faktorji pretvorbe energije v Uredbi (EU) št. 1169/2011, ki spremenijo prag v težo. Pri 250 kilokalorijah potrebuje porcija 7,5 gramov beljakovin, da doseže spodnjo trditev, in 12,5 gramov, da doseže zgornjo; pri 450 kilokalorijah potrebujeta ista dva praga 13,5 in 22,5 gramov.
Tabelo je vredno prebrati navzdol, preden jo preberemo počez, saj postaja ista trditev težja, ko je porcija večja, ploščica in pijača z enako vsebnostjo beljakovin pa se lahko znajdeta na nasprotnih straneh črte.
6. Ta trditev določa grame praška na porcijo
Ko trditev določi beljakovine, ki jih mora vsebovati porcija, stopnja določi prašek, ki ga je treba stehtati vanjo, in vrzel med stopnjami raste hitreje, kot kaže razlika v vsebnosti beljakovin.
| Cilj beljakovin na porcijo | Izolirajte prah | Koncentrat v prahu | Razlika |
| 10 g | 11.8 g | 15.2 g | 3.4 g |
| 20 g | 23.6 g | 30.4 g | 6.8 g |
| 25 g | 29.6 g | 38.0 g | 8.4 g |
Pri zgornji meji vlažnosti izolat sojinih beljakovin zagotavlja 84,6 % beljakovin kot so, koncentrat sojinih beljakovin pa 65,8 %, tako da dvajset gramov beljakovin potrebuje 23,6 gramov izolata v prahu ali 30,4 gramov koncentrata. Razlika je 6,8 gramov na porcijo in se ponavlja pri vsaki velikosti porcije, kjer formulacija brez prostora za premikanje odkrije, kateri razred dejansko potrebuje.
Ta aritmetika teče, preden se razpravlja o ceni, in reši spor o oceni hitreje kot list s specifikacijami: ali teža polnila ustreza zahtevku ali pa ne.
7. Kaj preizkusiti ob vnosu in kaj najprej vprašati
Ocena je dobra le toliko, kolikor so dobri testi, ki jo potrdijo ob prihodu, zato kratek seznam spodaj zajema elemente, ki premaknejo formulacijo, ko zgrešijo, in metode, ki jih mora certifikat navesti poleg vsakega rezultata.
| Test | Metoda na našem certifikatu | Koliko stane zgrešena |
| Beljakovine | GB 5009.5 | Teža polnila se spreminja z njo |
| Vlaga | GB 5009.3 | Beljakovine padejo, strjevanje se poveča |
| Topnost dušika | AOCS Ba 11-65 | Spremembe disperzije v vaši liniji |
| pepel | GB 5009.4 | Prostor v vrečki ni beljakovinski |
| Mikrobiologija | Serija GB 4789 | Sprostite zadržanje ali zavrnitev |
| Aflatoksin B1 | GB 5009.22 | Dostop do trga |
Vprašajte za metodo pri vsakem rezultatu, ker številke brez metode ni mogoče reproducirati v lastnem laboratoriju, in zahtevajte mejo vlage poleg vrednosti sproščanja, ker oboje skupaj odloča o beljakovini, kakršna je, ki jo boste prejeli. V isti zahtevi mora biti navedena izjava o alergenu, ki jo zahteva vaš trg.
Ista aritmetika odloča o izbiri stopnje v drugih rastlinskih beljakovinah, vključno zgrahove beljakovine, kjer beljakovinska osnova in meja vlaken premikata dostavljeno številko na enak način.
Pogosta vprašanja: Šest odgovorov pred prvim naročilom
V: Ali naj navedem izolat ali koncentrat?
O: Začnite z beljakovinami, ki jih mora vsebovati porcija, in prostorom, ki ga ima porcija, nato preberite odgovor s teže polnila. Če porcija ne sprejme 30 gramov praška, koncentrat ne pride v poštev in cena postane drugotnega pomena. Če zdrži toliko, primerjajte ceno na gram beljakovin, preden se odločite.
V: Kaj meri vrednost beljakovin na potrdilu?
O: Meri dušik, pomnožen z navedenim faktorjem, poročano glede na navedeno osnovo. Sojine beljakovine se običajno poročajo na suhi osnovi pri N × 6,25, kar je višje od vrednosti, kakršna je, točno za vsebnost vlage. Brez faktorja in osnove števila ni mogoče reproducirati ali primerjati z drugim dobaviteljem.
V: Zakaj se 90-odstotni izolat ob prihodu analizira pri 86%?
O: Ker je 90 % suha osnova in prašek še vedno vsebuje vodo. Pri 4,3 % vlage je enak material 86.1 % beljakovin, kot je, pri zgornji meji 6,0 % pa 84,6 %. Niti ni kratka teža; oba opisujeta isto serijo proti različnim imenovalcem.
V: Kako naj primerjam ceno obeh razredov?
O: Ceno na kilogram delite z vsebnostjo beljakovin, da dobite ceno na gram beljakovin, nato primerjajte to številko. Pri 70 % in 90 % je prag rentabilnosti cenovno razmerje 1,286: pod njim je izolat cenejši protein, nad njim pa koncentrat. Pri 65-odstotnem koncentratu razmerje postane 1,385.
V: Koliko beljakovin potrebuje porcija za beljakovinsko trditev?
O: V skladu z Uredbo (ES) št. 1924/2006 porcija potrebuje beljakovine, da zagotovi 12 % svoje energije za spodnjo trditev in 20 % za zgornjo. Z beljakovinami pri štirih kilokalorijah na gram potrebuje porcija 250 kilokalorij 7,5 oziroma 12,5 gramov. Mejne vrednosti se nanašajo na energijo, ne na odstotek v prahu.
V: Kaj mora biti navedeno v naročilnici?
O: Razred, vsebnost beljakovin z osnovo, faktor dušika, mejna vrednost vlage in vrednost sproščanja, v eni vrstici, plus preskusne metode in izjava o alergenu. Naročilo, ki navaja le odstotek, pušča dobavitelju prosto izbiro imenovalca in iz imenovalca izvirajo spori.
Pregledano in posodobljeno 29. oktobra 2026 s strani tehnične ekipe Xi'an Huilin Bio-tech Co., Ltd., ki dobavljaizolat sojinih beljakovinglede na dogovorjeno specifikacijo.
Viri
-
1. Uredba (ES) št. 1924/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o prehranskih in zdravstvenih trditvah na živilih, Priloga. UL L 404, 30.12.2006, str. 9.https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2006/1924/oj
-
2. Uredba (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, Priloga XIV. UL L 304, 22.11.2011, str. 18.https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2011/1169/oj
-
3. Xi'an Huilin Bio-tech Co., Ltd.Izolat sojinega proteina v prahu: specifikacija in potrdilo o analizi





